تفاوت اعتقادی بین کلیسای کاتولیک و پروتستان در چیست؟

سوال شده 22 آذر 1395 در پرسشهای عمومی توسط مدیریت سایت

1 پاسخ

پاسخ داده شده 22 آذر 1395 توسط مدیریت سایت
آیین مسیحیت، دارای فرقه‌های کوچک و بزرگ فراوانی است. با این حال سه مذهب کاتولیسیسم، پروتستانتیسم و کلیسای ارتدوکس، شاخص‌ترین این مذاهب‌ هستند همگی آنها به یک خدای واحد اعتقاد داشته و دارند با این حال در برخی از مسائل اعتقادی دیدگاه های متفاوتی نسبت به خم دارند که برخی از آنها را برایتان بر خواهم شمرد:

۱- کاتولیک‌ها پاپ دارند که از نظر آن‌‌ها قائم‌مقام عیسی مسیح و عاری از هر گونه گناه  است . اما پروتستان‌ها، بر این باروند که هیچ انسانی معصوم از خطا نیست و عیسی مسیح او هیچ جانشینی برای خود تعیین نکرده است.

۲- کاتولیک ها به برزخ اعتقاد دارند جایی که اگر ایمانداری در خداوند بمیرد ولی همچنان گناهان اعتراف نکرده ای داشته باشد باید روحش در برزخ بماند و عذاب کشد تا پاک و مطهر گردد در صورتیکه پروتستان ها همچین چیزی را قبول ندارند.

۳- برای پروتستان‌ها اول و آخر همه چیز فقط به یک جا ختم می‌شود: «کلام‌ خدا». اما شاید بتوان گفت برای کاتولیک‌ها به همین اندازه، «سنت» از اهمیت بالایی برخوردار است تا کلام خدا.

۴- در مذهب کاتولیسیسم، تنها مرجع دارای اقتدار و محق برای تفسیر کتاب مقدس، کلیسای کاتولیک روم است. برخلاف این، پروتستان‌ها بر این باورند که هر «فرد» از افراد انسان می‌تواند کتاب مقدس را مطابق با خرد و دانسته‌های خود تفسیر کند.

۵- کاتولیک‌ها، تنها مسیحیانی‌اند که باید هفت آیین دینی را انجام دهند: غسل تعمید، تصدیق عقاید کلیسا، عشای ربانی، توبه (طلب بخشایش)، مسح روغن مقدس، فرمان‌های مقدس و ازدواج. در مقابل مذهب پروتستانتیسم، صرف ایمان قلبی را باعث رستگاری می‌داند و اعمال خاصی را ضروری نمی‌بیند.

۶- کاتولیک‌ها، افزون بر خداوند و عیسی، به قدیسان (یعنی افراد مقدس مرده) هم توسل می‌جویند. اما پروتستان‌ها با وجود اذعان به شأن قدیسان، به توسل جستن به آن‌ها اعتقادی ندارند.
آیه امروز :

96 سوال

96 پاسخ

0 دیدگاه

21 کاربر

بهره گیری از مطالب این تارنما برای همه آزاد است.

...