سوال شده در پرسشهای عمومی توسط

1 پاسخ

پاسخ داده شده توسط
آیین مسیحیت، دارای فرقه‌های کوچک و بزرگ فراوانی است. با این حال سه مذهب کاتولیسیسم، پروتستانتیسم و کلیسای ارتدوکس، شاخص‌ترین این مذاهب‌ هستند همگی آنها به یک خدای واحد اعتقاد داشته و دارند با این حال در برخی از مسائل اعتقادی دیدگاه های متفاوتی نسبت به خم دارند که برخی از آنها را برایتان بر خواهم شمرد:

۱- کاتولیک‌ها پاپ دارند که از نظر آن‌‌ها قائم‌مقام عیسی مسیح و عاری از هر گونه گناه  است . اما پروتستان‌ها، بر این باروند که هیچ انسانی معصوم از خطا نیست و عیسی مسیح او هیچ جانشینی برای خود تعیین نکرده است.

۲- کاتولیک ها به برزخ اعتقاد دارند جایی که اگر ایمانداری در خداوند بمیرد ولی همچنان گناهان اعتراف نکرده ای داشته باشد باید روحش در برزخ بماند و عذاب کشد تا پاک و مطهر گردد در صورتیکه پروتستان ها همچین چیزی را قبول ندارند.

۳- برای پروتستان‌ها اول و آخر همه چیز فقط به یک جا ختم می‌شود: «کلام‌ خدا». اما شاید بتوان گفت برای کاتولیک‌ها به همین اندازه، «سنت» از اهمیت بالایی برخوردار است تا کلام خدا.

۴- در مذهب کاتولیسیسم، تنها مرجع دارای اقتدار و محق برای تفسیر کتاب مقدس، کلیسای کاتولیک روم است. برخلاف این، پروتستان‌ها بر این باورند که هر «فرد» از افراد انسان می‌تواند کتاب مقدس را مطابق با خرد و دانسته‌های خود تفسیر کند.

۵- کاتولیک‌ها، تنها مسیحیانی‌اند که باید هفت آیین دینی را انجام دهند: غسل تعمید، تصدیق عقاید کلیسا، عشای ربانی، توبه (طلب بخشایش)، مسح روغن مقدس، فرمان‌های مقدس و ازدواج. در مقابل مذهب پروتستانتیسم، صرف ایمان قلبی را باعث رستگاری می‌داند و اعمال خاصی را ضروری نمی‌بیند.

۶- کاتولیک‌ها، افزون بر خداوند و عیسی، به قدیسان (یعنی افراد مقدس مرده) هم توسل می‌جویند. اما پروتستان‌ها با وجود اذعان به شأن قدیسان، به توسل جستن به آن‌ها اعتقادی ندارند.

سوالات مشابه

به سایت سوالات کتاب مقدس خوش آمدید, مکانی برای پرسش سوال و دریافت پاسخ از دیگر کاربران این مجموعه.
آیه امروز :

بهره گیری از مطالب این تارنما برای همه آزاد است.

...